Aplikacje do filmowania i fotografii (edycja 2024)

Jeden z najpopularniejszych tekstów na moim blogu to ten opisujący najlepsze aplikacje do nagrywania smartfonami. Od jego publikacji minęły już blisko cztery lata, czas więc na odkurzenie tematu i sprawdzenie co w tym czasie się zmieniło.

Słowem wstępu: iOS vs. Android

Aplikacje do filmowania zawsze były piętą achillesową Androida. Zdecydowanie lepiej rzecz miała się w kwestii fotografii. Jak to wygląda w 2024 roku? Cóż, widać zmiany, ale ich dynamika nadal pozostawia wiele do życzenia. Popularność Androida i mnogość telefonów, na których jest dostępny system od Google sprawiają, że dotychczas nie doczekał się on stabilnych i bezproblemowych aplikacji do filmowania od zewnętrznych deweloperów. Wynika to głównie z braku kompatybilności między sobą platform sprzętowych rożnych producentów. Lukę w braku sensownego oprogramowania starają się zapełnić sami producenci smartfonów oferując tryb profesjonalny w systemowych aplikacjach. To krok w dobrym kierunku, ale nadal jest kroplą w morzu potrzeb i oczekiwań użytkowników. Być może sygnałem nadchodzącej zmiany jest fakt, że najlepsza obecnie aplikacja do filmowana Blackmagic Camera trafiła w końcu na Androida, choć niestety w momencie pisania tego tekstu oferuje zgodność jedynie ze smartfonami marki Samsung Galaxy oraz Google Pixel.

Spis treści

Przygotowując ranking pod uwagę wziąłem nie tylko własne doświadczenia, ale także opinie innych użytkowników i częstotliwość aktualizacji.

  1. Aplikacje do nagrywania filmów (iOS)
  2. Aplikacje do fotografii (iOS)
  3. Aplikacje do nagrywania filmów (Android)
  4. Aplikacje do fotografii (Android)

Aplikacje do nagrywania filmów (iOS)


Ikona aplikacji Blackmagic Camera

Blackmagic Camera (bezpłatna)

Aktualnie zdecydowanie najlepsza opcja. Czytelny i intuicyjny interfejs oraz mnogość funkcji sprawiają, że zaawansowane filmowanie smartfonami jeszcze nigdy nie było tak przyjemne. Marka Blackmagic w środowisku filmowców jest doskonale znana jako dostawca wysokiej jakości sprzętu czy genialnego oprogramowania do montażu wideo DaVinci Resolve. Teraz ta sama ekipa dostarcza zupełnie za darmo aplikację na telefony już od pierwszych wersji pozostawiając konkurencję daleko w tyle.


Ikona aplikacji Finał Cut Camera

Final Cut Camera (bezpłatna)

Dobra dlatego, że darmowa i dlatego że od Apple… 😉 A tak zupełnie poważnie to aplikacja giganta z Cupertino zadebiutowała w czerwcu, jest więc najmłodszą w tym zestawieniu. Po oficjalnej zapowiedzi wydania Finał Cut Camera oczekiwania były ogromne, skończyło się na przyzwoitym zestawie opcji z nad wyraz intuicyjnym interfejsem. Dobry wybór na pierwsze próby w bardziej zaawansowanym podejściu do filmowania – nie przytłoczy mnogością opcji.


Ikona aplikacji Moment Pro Camera

Moment Pro Camera (49,99 zł/jednorazowo)

Rozbudowana i aktywnie rozwijana aplikacja twórców świetnych akcesoriów do smartfonów m.in. obiektywów, obudów itd. Jak na produkt dostępy w jednorazowej płatności oferuje szereg zaawansowanych opcji mieszcząc się gdzieś pomiędzy Blackmagic Camera a Finał Cut Camera. Przyjemny i intuicyjny interfejs aplikacji bez wątpienia jest także jej solidnym atutem. Dodatkowo poza filmowaniem pozwala także na fotografowanie, czyli takie 2w1. Dzięki temu zakup jest naprawdę opłacalną inwestycją.


Ikona aplikacji Beastcam

Beastcam (14,99 zł/jednorazowo)

Podobnie jak Pro Camera od Moment oferuje możliwość zarówno filmowania jak i fotografii. Jest także dostępna w atrakcyjnej, jednorazowej płatności. Ideał? No… niekoniecznie. Ze wszystkich aplikacji w tym zestawieniu Beastcam oferuje najgorszy interfejs – niewygodny i nieintuicyjny. Może to kwestia przyzwyczajenia, ale ja nigdy się z nim nie polubiłem. Aplikacja oferuje szereg zaawansowanych opcji, a stosunek ceny do jakości czynią ją w moim odczuciu bezkonkurencyjną w kategorii płatnych aplikacji. Trochę niewykorzystany potencjał, liczę na to że w przyszłości się to zmieni.


Ikona aplikacji Protake

Protake (97,99 zł/rok)

Chyba najmniej popularna aplikacja w tym zestawieniu. Swego czasu mocno promowania przez zagranicznych, branżowych Youtuberów. Teraz trochę jakby odeszła w zapomnienie. Tym niemniej oferuje przyjazny i miły dla oka interfejs oraz wiele zaawansowanych funkcji.

Aplikacje do fotografii (iOS)


Ikona aplikacji Lightroom

Lightroom (bezpłatna)

Król obróbki fotografii tak na komputerach jak i na urządzeniach mobilnych. Jedna z najlepszych i najbardziej rozbudowanych aplikacji tego typu. Poza obsługą formatu RAW (DNG) pozwala także na zaawansowaną obróbkę zdjęć. Dużo nauki i dużo frajdy, szczególnie kiedy nabierze się swobody z posługiwaniu dostępnymi narzędziami.


Moment Pro Camera (49,99 zł/jednorazowo)

Zdjęcia w formacie RAW (DNG). Do tego prosty, czytelny i minimalistyczny interfejs, histogram i zaawansowane opcje do ustawiania właściwej ekspozycji. A to wszystko w przystępnej, jednorazowej opłacie. Mało? Dodajmy jeszcze, że Moment Pro Camera także świetnie sobie radzi z filmowaniem.


Ikona aplikacji Beastcam

Beastcam (14,99 zł/jednorazowo)

Mistrzowska proporcja w stosunku ceny do jakości. Oferuje szereg zaawansowanych opcji w tym, oczywiście fotografowanie w RAW-ach (DNG). Gdzie jest haczyk? Jest jeden, to subiektywna opinia, ale interfejs aplikacji pozostawia wiele do życzenia. Na tle konkurencji mocno odstaje jeśli chodzi o swobodę i wygodę użytkowania. Mam nadzieję, że kiedyś to się zmieni.


Reeflex Pro Camera (69,99 zł/jednorazowo)

Kolejny fotograficzny kombajn, który oferuje wszystko co potrzeba. Wygodny interfejs, mnogość dostępnych opcji oraz przystępna (jak na oferowane możliwości) cena sprawiają, że Reeflex Pro Camera jest kolejną z grona wartych zakupu aplikacji.


Halide (57,99 zł/rok lub 299,99 zł/jednorazowo)

Oferuje wszystko to co trzeba dodając szereg, zaawansowanych, autorskich rozwiązań. Jak twórcy sami tytułują swoje dzieło: to najpotężniejsza aplikacja fotograficzna na iPhone’y i iPady.


Aplikacje do nagrywania filmów (Android)

Ważne: z uwagi na mnogość konfiguracji sprzętowych i wersji Androida nie ma gwarancji, że na każdym urządzeniu sugerowane niżej aplikacje będą działały właściwie i będą oferowały pełną fukcjonalność.


Ikona aplikacji Blackmagic Camera

Blackmagic Camera (bezpłatna)

Zdecydowanie najlepsza z dostępnych na rynku opcji. Byłoby idealnie i perfekcyjnie gdyby… była dostępna na więcej modeli telefonów. W momencie pisania tego tekstu Blackmagic Camera obsługuje tylko smartfony Samsung Galaxy oraz Google Pixel. Spowodowane jest to z pewnością ogromną fragmentacją Androida, o której wspominałem we wstępie, niestety.


Ikona aplikacji ProShot

ProShot (35,99 zł/jednorazowo)

Profesjonalna fotografia i profesjonalne wideo, a to wszystko w jednej aplikacji! Jakość ProShot potwierdzają entuzjastyczne opinie użytkowników – tych w momencie pisania tekstu jest blisko 16 tysięcy. Ocena 4,4/5 i ponad pół miliona pobrań oraz przejrzysty i miły dla oka interfejs czynią z tej aplikacji solidnego kandydata na pierwszy wybór dla posiadaczy Androidów.


Ikona aplikacji ReLens

ReLens (99,99 zł/jednorazowo)

Jeśli opisywane powyżej aplikacje cię nie przekonały to co powiesz na kolejną gwiazdę? Tym razem ponad 5 milionów pobrań, przy średniej 4,3/5 z ponad 43 tysięcy ocen. ReLens to aplikacja 2w1 czyli nagrasz nią wideo i zrobisz zdjęcie. Dodatkowo do zrobionego za jej pomocą zdjęcia dodasz efekt rozmycia tła znany np. z lustrzanek.


Ikona aplikacji Filmic Pro

Filmic Pro (234,99 zł/rok)

Niegdyś kultowa i uważana za najlepszą aplikację dla smartfilmowców. Obecnie nadal nie można jej odmówić rozbudowanej funkcjonalności czy wygody użytkowania. Jest jednak jeden argument, który z lidera rynku aplikacji do filmowania zepchnął Filmic Pro na niższą lokatę – to abonament, którego kwota, szczególnie w Polsce mocno rzutuje na atrakcyjność tej opcji, niestety.


Ikona aplikacji mcpro24fps

mcpro24fps (83,99 zł/jednorazowo)

Pod dość topornym interfejsem ta aplikacja skrywa naprawdę ogromny potencjał. Oferuje szereg zaawansowanych opcji, a ocena 4,5/5 przy ponad 1300 opiniach dość wyraźnie sugeruje, że jest to opcja godna uwagi i z powodzeniem może pomóc ci rozwinąć umiejętności filmowania.


Ikona aplikacji Protake

Protake (97,99 zł/rok)

Jak głosi jedna z opinii w Google Play to “najlepsza alternatywa dla Filmic Pro”. Jeśli więc szukasz rozwiązania, które godne zastąpi kultową niegdyś aplikację być może Protake jest tym co spełni twoje oczekiwania. Zaawansowane opcje, ładny i czytelny interfejs. Gdyby nie model subskrypcyjny byłoby wręcz idealnie!


Ikona aplikacji MotionCam Pro

MotionCam Pro (129,99 zł/jednorazowo)

Tę opcję dodaję do listy jako ciekawostkę. Promowana jest jako jedyna, która oferuje możliwość nagrywania w RAW co w zamyśle powinno dać nam nieprzetworzony obraz zawierający wszystkie informacje zarejestrowane przez sensor optyczny smartfona. Takie wideo charakteryzuje się ogromną wagą plików ale w zamian pozwala na wyciągnięcie maksimum z tego co jest w stanie nagrać smartfon.

Aplikacje do fotografii (Android)


Lightroom (bezpłatna)

Dostarczane przez kultową w kreatywnym środowisku markę Adobe narzędzie zawiera wszystko czego potrzeba. Oferuje nie tylko możliwość wykonywania zdjęć, ale także ich edycji (w tym z wykorzystaniem AI). Jeśli myślisz o mobilnej fotografii (i fotografii w ogóle!) poważnie to z pewnością docenisz tę aplikację.


Ikona aplikacji ReLens

ReLens (99,99 zł/jednorazowo)

Opisywana także w sekcji wideo aplikacja jest naprawdę świetną opcją łączącą w sobie szeroki zakres możliwości zarówno w kwestii fotografii jak i filmowania. Wartą odnotowania funkcją jest możliwość dodawania do zdjeć efektu rozmytego tła znanego np. z lustrzanek. Zaawansowany edytor fotografii doskonale uzupełnia całość pozwalając na swobodne dostosowywanie finalnych parametrów zdjęć.


Ikona aplikacji Camera FV-5

Camera FV-5 (12,50 zł/jednorazowo)

Świetny interfejs użytkownika i mnóstwo użytecznych ustawień. Do tego bardzo atrakcyjna cena, szczególnie uwzględniając stawki konkurencji. Minusy? Zróżnicowane opinie – od zachwytów do rozgoryczenia. Być może przyczyną jest brak zgodności z niektórymi modelami smartfonów. Z drugiej strony, za taką stawkę może warto zaryzykować? Tym bardziej, że przed zakupem można na stronie producenta sprawdzić listę obsługiwanych modeli smartfonów.


Ikona aplikacji ProShot

ProShot (35,99 zł/jednorazowo)

To kolejna z aplikacji oferujących zaawansowane możliwości zarówno w fotografii jak i wideo. Przejrzysty interfejs, mnogość dostępnych opcji i przystępna cena powinny być wystarczającą zachętą do przetestowania aplikacji ProShot.


Na koniec mała propozycja: rozważ subskrypcję mojego newslettera żeby takie jak ten i podobne artykuły trafiały wprost na twoją skrzynkę e-mail. Nic cię nie ominie! 🙂